Empire of the Ants

recenze  2
Martin Pilous, 20. 11. 2024 19:45
Třetí Ant-Man funkcionářům v Marvelu nejspíše způsobil několik infarktů, poté co viděli finanční výsledky z multikin. Lze tedy předpokládat, že s tímto hrdinou nás asi žádné videohry a vlastně ani filmy v dohledné době nečekají a milovníci mravenců tak musí vzít povděkem novinku od francouzského studia Tower Five, kteří dávají možnost nakouknout do hmyzí říše formou zajímavě vypadající strategické hry. Ta na sebe dokázala v posledních měsících strhávat docela velkou pozornost, no a my se nyní mohli podívat, jestli herní entomologové budou s Empire of the Ants spokojení nebo nikoliv.

Recenzovaná verze: PlayStation 5

Autoři se pro hru nerozhodli inspirovat pouze v reálném světě a za předlohu si vzali docela oblíbenou a i u nás známou knižní sérii spisovatele Bernarda Werbera. Ten vytvořil celou trilogii o mravencích a studio se rozhodlo adaptovat jeho první knihu s prostým názvem Mravenci. Příběh je tu volně inspirován tímto dílem a sledujeme tak osudy mravenců z mraveniště Bel-o-kan, kteří se musí vypořádat s nejrůznějšími konflikty v okolí. Válka je na spadnutí a mraveniště musí odolávat nájezdům nezvaných hostů.

Příběh ve hře vůbec nehraje prim a je tu do počtu, aby se neřeklo. Animace jsou spíše okrasného rázu, než že by děj nějak výrazně pokročil. Je bohužel znát, že kampaň je tu jako takový delší tutoriál, který má připravit následně na to hlavní a vlastně i nejlepší, co hra nabízí. K tomu ovšem později. Vy se každopádně ocitnete v kůži jednoho z místních operativců mraveniště. Úkoly vám zadávají ostatní mravenci v roli zpravodajců, ale také samotná královna. Navštívíte proto několik různých lokací, v nichž je vždy jakýsi hub (ústředí). Zde můžete konverzovat s ostatními mravenci, přijmout úkoly a prozkoumat okolí. To znamená, že můžete prozkoumat vybrané předměty nebo živočichy a zapíší se vám do databáze. Kromě toho se ještě v adventurním módu vydáte na pár výprav do jiných lokací, jenže skutečná hratelnost Empire of the Ants leží úplně jinde.

Mravenčí říše je totiž primárně RTS titul, kde je třeba využít svůj um, abyste ve strategických bitvách zlikvidovali soupeře. Vždy dostanete nějak definovanou bojovou mapu a vaším úkolem bude za pomoci vašich druhů zničit nepřátelské síly. Váš mravenec je v boji doslova k ničemu a snadno by byl také zabit, takže tu sloužíte coby velitel, který koordinuje každou bojovou misi. Jednotlivé lokace jsou doslova nádherné a zpracované do posledního detailu. Většinou se jedná o nějaký palouk nebo okraj řeky, kde budete chránit svá místa. Bohužel je škoda, že dokonalá prezentace trochu trpí stereotypem. Jednotlivé lokace jsou sice na první pohled krásné, ale také si jsou podobné jako vejce vejci a chybí tu větší rozmanitost. To mi přijde jako děsná škoda, protože ačkoliv se hra točí kolem mravenců, určitě šlo udělat i další zajímavé a rozmanitější mapy.

Počáteční mise vás naučí, jak vůbec jednotlivé jednotky mravenců používat, jak je ovládat a jaké druhy máte k dispozici. Na začátku máte k dispozici pouze mravenčí jednotky - inženýři, vojáci a jednotky, které umí střílet také na kratší vzdálenost. Později se vaše řady rozšíří o roháče, sršně nebo také léčivé mšice, což už jsou bojovníci, kteří dokážou udělat slušnou paseku a jejich vzhled budí větší respekt. Boje s termity se ale i přes dostání se k novým jednotkám začnou komplikovat a bude čím dál tím náročnější včas vše připravit a zkorigovat.

V misích jsou kromě jednotek také dostupná hnízda, která vám dávají možnost jednotkám přidat sílu, nebo naopak můžete zvýšit obranu daného hnízda. Primárním úkolem termitů je totiž likvidace vašeho hlavního hnízda. Musím uznat, že bitvy nejsou vůbec špatné a nabízí skutečně velký prostor k manévrování a strategickému postupu. Jakmile se všemu naučíte, tak se budete solidně bavit. Nicméně, jak už jsem zmínil výše, kampaň je zde spíše jako takový výcvik a dokonce mám podezření, že ji většina hráčů ani nedohraje. Příběh vám zabere přibližně okolo 15h, ale mnohem zajímavější bude multiplayerové hraní.

Zde probíhají přímé a nelítostné bitvy jeden na jednoho, kdy záleží na každém z hráčů, jak se vypořádají s druhým hráčem. Právě souboje s jinými hráči jsou vrcholem tohoto titulu, během nich hra ukazuje svůj potenciál, a vlastně ho zachraňují od horšího hodnocení. Problémem kampaně je totiž fakt, že je extrémně repetitivní, a jak jsem již naznačoval, tak většina hráčů hru nikdy nedohraje do konce, co se příběhu týče. Veškeré úkoly se až nebezpečně opakují a vy tak jen stále bojujete s hordami mravenců bez nějaké té obměny, což je vlastně obrovská škoda, protože potenciál tu byl dle mého názoru mnohem větší.

Popravdě si dokážu tento titul představit spíše jako akční adventuru, než jako real-time strategii. Takto je hra totiž jakýmsi kočkopsem a jako kdyby se tvůrci nadchnuli pro oba koncepty a nakonec úplně nevěděli, který styl hry bude lepší. Ve výsledku tak hře chybí větší dynamika a i když dokáže trochu potěšit fanoušky strategií, nejsem si jistý, že by dokázala nadchnout mainstreamové publikum.

Co ale musím nadmíru ocenit, je grafické zpracování. Pro vytvoření neuvěřitelně detailního světa byl zvolen Unreal Engine 5.4 (verze 5.5 vyšla teprve před týdnem). V některých scénách a lokacích budete doslova valit bulvy. Nejenže prostředí je téměř dokonalé, ale jednotliví mravenci, brouci, slimáci a i veškeré předměty jsou až neskutečně detailní. V tomto ohledu si myslím, že by klidně Empire of the Ants stálo za to využívat ve školách jako interaktivní pomůcku pro výklad o světě brouků. Audiovizuál je prostě a jednoduše naprosto famózní. Z logických důvodů tu chybí dabing, takže mravenci spolu komunikují jakýmsi přenosem myšlenek.

Čemu se bohužel titul nevyhnul, jsou technické problémy. V rámci kampaně se objevují potíže skrze funkčnost některých úkolů. Sem tam nelze úkol přijmout nebo potvrdit a nefungují například konverzace. Hra běží na základní PS5 mezi 1400-1600p v 30 snímcích za sekundu. Při vypjatých bitvách se občas trhá obraz, což je trochu škoda a možná najdou autoři řešení skrze patche. Dle informací od studia běží hra na PS5 Pro ve 4K při 60 snímcích, ale tuto variantu jsme nemohli vyzkoušet.

Co ale doslova bolí, tak je ovládání hry. Absolutním peklem je skákání, kdy se potřebujete dostat na nejbližší kámen nebo list. V první misi jsem zemřel asi 10x jen proto, že musíte velmi dobře odhadnout skok, a to mě u každého opravdu nebaví. Potíže budete mít s ovládáním a kamerou ve chvíli, kdy je mravenec hlavou dolů, to je teprve opravdové labůžo.

Suma sumárum je Empire of the Ants vizuálně působivý titul, nabízející nádherná prostředí a do posledního detailu oživený hmyz, který si však naplno užijí jenom milovníci strategií a nadšenci do broučího světa. Všeobecnému publiku toho příliš nenabídne a po pár hodinách se vám poněkud ohraje. Je tedy na vašem zvážení, zda se do hry pustit či nikoliv. Ačkoliv to mohlo tak vyznít, Empire of the Ants není rozhodně špatná hra, ale není určena pro každého a má své nedostatky, které kdyby neměla, užil bych si ji o poznání více. 

Empire of the Ants

ps5xsx
Microids, Tower Five
Datum vydání hry:
7. 11. 2024
Žánr:
Strategie
KARTA HRY
6/10

Komentáře