Age of Mythology: Retold - Immortal Pillars + PS5 verze

Age of Mythology: Retold - Immortal Pillars + PS5 verze
recenze  3
Martin Šmíd, 8. 3. 2025 10:01
V minulém roce vyšel pro PC a konzole Xbox Seires X/S povedený remaster dnes už kultovní strategické hry Age of Mythology s podtitulem Retold. Ten nabídl hodně upravený vizuální kabátek, ale také některé zajímavé změny v hratelnosti či plnou podporu pro gamepad. Nyní po zhruba půl roce tu máme vydání hry pro konzoli PlayStation 5, ale také prvního většího rozšíření Immortal Pillars, které přináší nový čínský panteon, novou příběhovou kampaň a další novinky. Protože jsem fanoušek původní hry, na rozšíření jsem se docela těšil, a rovnou při jeho hraní otestoval i PlayStation 5 verzi.
Age of Mythology: Retold - Immortal Pillars + PS5 verze

Recenzovaná verze: PlayStation 5 Pro

Z Age of Mythology: Retold jsem byl v minulém roce opravdu nadšen, protože vývojáři ze studia World’s Edge přišli s poctivým remasterem slavné klasiky, který se dal navíc velmi dobře hrát i na konzolích Xbox Series X/S s gamepadem v ruce. Remaster v minulém roce nabídl jednak veškerý původní obsah, ale také velké rozšíření The Titans, skrze které se do hry dostali Atlanťané i se svoji kampaní, kteří tak doplnili Egypťany, Seveřany a Řeky. Každá civilizace měla vlastní jednotky, budovy a hlavně bohy, kteří měli obrovský vliv na samotnou hratelnost, protože bylo možné sesílat různá kouzla a vytvářet bájná stvoření. Už při vydání vývojáři slíbili, že budou hru podporovat updaty, ale také dalším obsahem v podobě dvou velkých rozšíření. První Immortal Pillars (Pilíře nesmrtelnosti) se zaměřuje na čínský panteon, který se do původního Age of Mythology dostal skrze dost nepovedené rozšíření Tale of the Dragon. Naštěstí si toho byli vývojáři dobře vědomi a Immortal Pillars je úplně jiná písnička.

Pro seznámení se s čínskou civilizací vývojáři připravili zcela novou kampaň. Ta se ve svých devíti misích točí kolem tří hrdinů, kteří se snaží zastavit pomstychtivého vládce, jenž se chce znovu spojit se svoji ztracenou láskou a je mu jedno, že u toho zničí celý svět. Jsem opravdu moc rád, že kampaň je kvalitní, má zajímavý a dobře napsaný příběh, několik zvratů a výborně navržené mise, během nichž se děje neustále něco nového a nuda tedy ani náhodou nehrozí. V jedné misi budete bránit stavějící div světa, v další prozkoumávat podsvětí a tak dále. Kampaň, která klidně zabere nějakých pět až šest hodin hraní, má i dobrou prezentaci a větší množství filmečkům. Jsem toho názoru, že si ji užije naprosto každý fanoušek, pro kterého je ostatně toto rozšíření velkou nutností i kvůli samotné čínské civilizaci, přinášející do hry opravdu velké oživení.

Než rozšíření vyšlo, byl jsem hodně zvědav, jak moc se bude čínská civilizace lišit od těch ostatních. I vzhledem k tomu, že v původním rozšíření pro Age of Mythology byl čínský panteon dost nevýrazný. Ať už šlo v Retold o Řeky, Egypťany nebo Seveřany, hodně se od sebe odlišovali. Jsem moc rád, že vývojáři v tomto trendu pokračují i u Číňanů. Je vidět, že si s jejich vytvořením dali práci, mnohem větší než tvůrci původního čínského rozšíření. Čínský panteon díky tomu působí odlišně a jedinečně, navíc vývojáři pro něj hodně čerpali z čínské mytologie, což se odrazilo na bozích, mytických monstrech i třeba designu budov, který je moc pěkný a navíc se i mění mezi věky. Čínský panteon má i přímý vliv na herní prvky, mezi nimiž je získávání přízně či bohové se svými ničivými schopnostmi. K tomu se ale ještě dostanu.

Velkou změnou je i to, jak funguje budování města a celkově ekonomika. Stejně jako u ostatních civilizací nechybí klasičtí dělníci, kteří umí sklízet úrodu, těžit zlato nebo dřevo a stavět budovy. Tyto aktivity jim ale bohužel trvají docela dlouho, a proto je lepší využít novou jednotku v podobě Kuafu. Jde prakticky o obry, kteří jsou rychlejší ve sběru surovin, rychleji staví a jsou mnohem odolnější proti útokům nájezdníků, ale na druhou stranu potřebují přízeň bohů a zároveň je pro jejich velikost nejde posílat do věží. Hra už v tomto základu se tedy docela liší třeba od Řeků nebo Seveřanů, a odlišnost pokračuje i u získávání přízně, které je naprosto jedinečné. Každá budova, kterou postavíte, má kolem sebe okruh, který přispívá k získávání přízně. Nejlepší je ale budovy skrze okruhy propojovat s centrem města, což vede nejen k větší přízni, ale i dalším bonusům, třeba rychlejšímu pohybu jednotek v oblasti, kde se budovy nachází. Přízeň jde tedy ruku v ruce s rozšiřováním města, což je zajímavý prvek a vlastně i oříšek pro soupeře, jak získávání přízně narušit.

S Immortal Pillars se do hry dostávají tři noví hlavní bohové - Fuxi, Nüwa a Shennong, kteří mají velký vliv na hratelnost a celkové směřování a strategii hráče. Přidávají různé pasivní bonusy, ale později je možné si při skákání do dalších věků vybírat mezi dalšími menšími bohy, kteří dávají různá kouzla a další bonusy. Mezi nimi je třeba bůh války a chaosu Čch´-jou s řadou mytických tvorů nebo bůh ohně, který dokáže svět zapálit a způsobit protivníkovi masivní poškození, ať už jednotek nebo budov. Bohů je dostatečné množství, zásadně se od sebe liší a vývojářům se povedlo hru skrze ně dobře oživit. Hodně se mi kromě bohů a jejich schopností líbí i hrdinové a mytické jednotky, které je možné vytvářet za přízeň a doplňují klasické pěšáky, lukostřelce či obléhací stroje. Mezi nimi je třeba velký létající drak s vodním útokem Qinglong, případně létající kůň Oilin poskytující léčení nebo ohnivý fénix Zhuque se silnou vichřicí. Jediné, s čím mám trochu problém, je vybalancování, protože mi přijde, že některé nové jednotky jsou až příliš silné, ale to je asi něco, s čím se dalo na začátku počítat. Vývojáři chtějí, aby hráči za novou civilizaci hráli, ale nepochybuji, že v brzké době přijde update, který síly zase pěkně srovná.

Slušný PS5 port a povedená česká lokalizace

Když jsem poprvé Age of Mythology: Retold zapnul na konzoli PlayStation 5, hned jsem si všiml možnosti propojit svůj PlayStation Network účet s Microsoft účtem, který používám na konzolích Xbox. Byl jsem docela zvědav, jaké to bude mít benefity, protože přihlášení do hry skrze Microsoft účet není vyžadováno. Nakonec jsem se po přihlášení dozvěděl, že je pouze umožněno hraní online multiplayeru s hráči na ostatních platformách, takže podpora pro cross-play. Pokud nechcete hrát s PC nebo Xbox hráči, nemusíte se na Microsoft účet přihlašovat nebo si ho zakládat. Je popravdě docela škoda, že účet slouží jen tomuto účelu, protože jsem trochu doufal třeba v cross-save, což je něco, co některé live service hry nabízejí, ať už jde o Destiny 2, Fortnite nebo i Diablo IV, které teď spadá pod Microsoft. Já bych to popravdě hodně uvítal, protože v Age of Mythology: Retold mám na Xboxu opravdu hodně hodin. Škoda, třeba příště. Když už jsem ale zmínil multiplayer, nesmím zapomenout na sedm nových map, které se do hry dostaly s rozšířením Immortal Pillars, které je možné hrát i v režimu Šarvátky.

Hra Age of Mythology: Retold byla v minulém roce na PC a konzolích Xbox Series X/S lokalizována do češtiny formou českých titulků. Ty jsou nyní přítomny i v PlayStation 5 verzi, s čímž se tak nějak dalo počítat. Daleko důležitější je informace, že lokalizováno bylo i nové rozšíření Immortal Pillars, ať už jde o filmečky, rozhovory nebo popisky menu, jednotek, budov a tak dále. Lokalizace je stejně jako v původní hře kvalitní, chybičky se najdou, ale jsou spíše menší a dají se odpustit. Přeloženy jsou v PlayStation 5 verzi i trofeje. Nad čím jsem jen protočil oči, je překlad názvu hry v seznamu trofejí - Mýtický věk: Převyprávěno. Už si nepamatuji, jestli jsem něco takového viděl v minulém roce na Xboxu, ale názvy her by se překládat neměly. A už vůbec ne takovýmto způsobem.

Než svoji recenzi ukončím, ještě se zastavím u samotné PlayStation 5 verze. Ta stejně jako na Xboxu Series X má dva režimy zobrazení. Jeden se zaměřuje na co nejlepší zpracování a 4K rozlišení, druhý na plynulejší zážitek. Já si zvolil pro hraní režim výkonu, protože preferuji lepší framerate. Navíc mi nepřišlo, že by tímto rozhodnutím utrpěla vizuální kvalita. Hra vypadá pořád moc pěkně, ať už jde o detailní svět, jednotky nebo budovy, případně pěkné nasvícení. Co se týče frameratu, ten sem tam zahaproval během testování v náročných scénách během kampaně, ale naštěstí propady byly nižší a neměly zase tak velký vliv na hratelnost. Čeho jsem si během testování všiml, jsou sem tam problikávající objekty. Třeba jednotky, když stojí za budovou, mají tendenci problikávat. Jde o drobné grafické bugy, které snad vývojáři v brzké době opraví. Jinak si ale myslím, že se vývojářům PlayStation 5 verze povedla a je srovnatelná s verzí pro Xbox Series X/S.

Immortal Pillars je povedené rozšíření pro stále skvělou strategickou hru, nabízející kvalitní kampaň s dobrou prezentací, ale zároveň zajímavou novou čínskou civilizaci. Ta staví na vlastních pravidlech a přichází i s unikátními bohy, mytickými jednotkami nebo budovami, a je opravdu radost za ní hrát. Pokud hru Age of Mythology vlastníte a líbila se vám, rozšíření je pro vás naprostou nutností. Nyní je ovšem dobrá doba i pro to, aby do hry naskočili i naprostí nováčci, zvláště když je dostupná nejen na PC a Xboxu, ale nově také na konzoli PlayStation 5.

Age of Mythology: Retold - Immortal Pillars

Age of Mythology: Retold - Immortal Pillars
ps5xsx
Xbox Game Studios, World's Edge
Datum vydání hry:
4. 3. 2025
Žánr:
Real Time Strategie (RTS)
KARTA HRY
8/10
reklama reklama

Komentáře