PLAYSTATION 4

OBRÁZKY Z HER

Assassin's Creed: Syndicate - DLC Jack the Ripper
Astro Bot Rescue Mission
Battlefield 4
Battlefield: Hardline
Call of Duty: Advanced Warfare
Cities: Skylines
Crash Team Racing Nitro Fueled
DOOM (2016)
Days Gone
 
 

POPIS KONZOLE

Oznámení konzole Playstation 4 bylo v únoru 2013 velkou událostí, nejen pro Sony, ale především pro hráče a celý videoherní průmysl. Už na začátku prezentace bylo vidět, že se Sony poučila ze svých chyb, takže postavila tentokrát celou konzoli tak, aby bylo na ní velmi lehké vytvářet hry. Pryč je Cell procesor se svojí složitou architekturou. Konzole je nyní založena na osmi jádrovém x86 procesoru, výkonném grafickém čipu a především 8GB rychlých DDR5 pamětech. Podle těchto specifik je jasné, že konzole bude disponovat vysokým výkonem, který by měl dostačovat nejen pro nové hry, ale i spoustu dalších možností, kterými bude Playstation 4 disponovat. Některé jsou rozepsány níže.

 • Procesor - CPU: x86-64 AMD “Jaguar,” 8 cores
 • GPU - 1.84 TFLOPS, AMD next-generation Radeon based graphics engine
 • Paměť - GDDR5 8GB
 • Hard Disk - V balení, 500 GB (dá se vyměnit za větší)
 • Optická mechanika (pouze čtení) - BD 6xCAV, DVD 8xCAV
 • I/O - Super-Speed USB (USB 3.0) AUX
 • Síť - Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T), IEEE 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 (EDR)
 • Výstupy – HDMI, Analog-AV out, Digital Output (optical)

 

DualShock 4 – Delší dobu bylo jasné, že Sony přijde s novým designem svého ovladače DualShock. Čtvrtá generace samozřejmě vychází z osvědčeného konceptu, v mnohém se mu i podobá, ale má spoustu nových funkcí. Tady jsou v bodech:

 • Nový moderní design, který byl vytvořen hlavně pro skvělý zážitek během hraní akčních her
 • Vysoce citlivý six-axis senzor, který je nástupcem toho z Dualshocku 3
 • Dotyková plocha na přední straně Dualshocku 4, která jde stisknout jako tlačítko
 • Světelná lišta (Light bar) na zadní straně ovladače, která mění barvu podle situace na obrazovce. Třeba když má postava nízké zdraví, projeví se to na barvě.
 • Vestavěný reproduktor, který přenáší speciální zvukové efekty
 • Konektor pro sluchátka – headset bude dodáván s každou konzolí, abyste mohli klábosit s hráči během online hraní
 • Tlačítko Options – kombinuje funkci předchozích tlačítek Start a Select
 • Share tlačítko – umožní hráčům jedním stiskem vysílat gameplay v reálném čase kamarádům skrze sítě jako Ustream. Také bude možné nahrávat videa a típat obrázky, které poté můžete nahrát na youtube nebo facebook.
 • Vylepšené triggery – Sony pracovala s vývojáři a komunitou na vylepšení těchto dvou v minulosti kritizovaných tlačítek.

 

PlayStation 4 Eye – Playstation 4 má i svoji kamerku, kterou je možné dokoupit za 60 euro. Kamera dokáže rozeznat hloubku a umí spoustu vychytávek, dokonce obsahuje čtyři vestavěné mikrofony. Kamerku budete moci využít pro přihlášení do Playstationu 4 skrze rozpoznání obličeje. Zajímavostí je, že kamerka rozpozná barvu na Duahshocku 4 signalizující pozici hráče, takže pokud hrajete s někým, objevíte se na stejných pozicích. PlayStation 4 Eye kamerka samozřejmě podporuje pohybové ovladače Playstation Move.

Stahování her – Playstation 4 umožní, abyste mohli hrát hru už ve chvíli, kdy ji začnete stahovat z Playstation Store. To umožní vestavěný druhý čip, který rovněž stahuje hry ve chvíli, když konzoli vypnete.

Připojení a sdílení zážitků – Playstation 4 majitelé budou moci nahrávat videa z her, případně je sdílet s kamarády. Pokud třeba hrajete Killzone: Shadow Fall a nebudete vědět, jak třeba porazit bosse nebo se dostat dále, budete moci využít funkci Livestream. Tím hru nasdílíte (pouze obraz) jinému hráči, třeba z opačného konce světa, který vám tak bude moci poradit. Rovněž ale budete moci obraz sdílet i třeba proto, abyste kamarádovi hru ukázali. Tím je potvrzeno, že zde bude přítomen cross-chat, po němž hráči volali u Playstationu 3.

Zpětná kompatibilita – Playstation 4 nebude zpětně kompatibilní s Playstation 3 hrami. Nicméně Sony připravuje cloudovou technologii Playstation Cloud, která bude odhalena později, skrze kterou půjdou hrát Playstation 3, Playstation 2 a PlaystationOne tituly. A to nejen na Playstationu 3, ale i na Playstationu Vita a dalších Playstation certifikovaných zařízení, jakými jsou třeba chytré telefony nebo tablety.

Remote Play – Playstation 4 podporuje funkci Remote Play. To znamená, že každou Playstation 4 hru je možné sdílet do kapesní konzole PlayStation Vita. „Playstation Vita je dokonalým společníkem pro Playstation 4, umožňující hráče vtáhnout do Playstation 4 hry skrze 5 palců velký OLED displej,“ řekl David Perry z Gaikai.

Chytré telefony/tablety - Nová “PlayStation App” aplikace pro iOS a Android chytré telefony a tablety umožní, aby se staly druhou obrazovkou. Třeba při hraní adventur tak bude na tabletu či chytrém telefonu mapa. Na chytrém telefonu a tabletu bude možné rovněž nakupovat hry pro Playstation 4, třeba když nejste doma, zatímco hry se vám ihned stáhnou do konzole, takže až přijdete, budete moci hned hrát. Také bude možné na tabletu či chytrém telefonu sledovat, jak kamarádi hrají hry.

 
8

Pokémon: Sword/Shield

8

Arise: A Simple Story

7

Sniper Ghost Warrior Contracts

6

Shenmue III