NES

OBRÁZKY Z HER

Adventure Island
Battle City
Bubble Bobble
Kid Icarus
Kirby´s Adventure
Ninja Gaiden
Road Fighter
Super Mario Bros.
 
 

POPIS KONZOLE

Nintendo Entertainment System je 8 bitová herní konzole od společnosti Nintendo, která byla vydána poprvé v Japonsku roku 1983, aby se o několik měsíců poté dostala i do US a Evropy. Zajímavostí je, že v Asii byla tato konzole vypuštěna jako Family Computer. Konzole NES se stala mezi hráči, ale i herními vývojáři hodně oblíbenou a vznikla pro ni celá řada populárních her.

Po úspěchu na herních automatech se v roce 1980 Nintendo zaměřilo na rozšíření své působnosti, přičemž chtělo vytvořit herní konzoli, která by byla lehce dostupná naprosto všem. Výsledkem byl v roce 1983 NES, který vyšel v Japonsku 15. července. Konzoli měl na triku designér Masayuki Uemura. Start se ale moc nepovedl, protože konzole trpěla uspěchaností a řadou chyb. Byla hlavně pomalá a špatná čipová sada způsobovala zamrzávání konzole, ale i její kompletní zničení. První verze tak byla záhy stažena z trhu, přičemž brzy přišla opravená verze, která se už stala mezi hráči hodně populární. Vydání navíc Nintendo podpořilo konverzemi automatových her Donkey Kong , Donkey Kong Jr. a Popey.

Po velkém úspěchu v Japonsku se pozornost Nintenda zaměřila na severoamerický trh. Původní plán byl spojit se s Atari a přinést upravenou verzi konzole. Tento plán se ale rozpadl, protože se Atari nelíbilo vydání hry Donkey Kong na ColecoVision. Z plánované konzole Nintendo Advanced Video Gaming Systém tak nic nebylo. Plánu uvést NES na severoamerickém trhu se Nintendo nevzdalo a plánovalo ho uvést samo, přičemž verze měla obsahovat kazetový záznam, bezdrátové ovladače a nějaké ty další novinky. Z této verze nakonec také sešlo. V roce 1985 pak NES v US konečně vyšel, přičemž na startu bylo přítomo 17 her, mezi kterými byl 10-Yard Fight, Baseball, Clu Clu Land, Donkey Kong Jr. Math, Duck Hunt, Excitebike, Golf, Gyromite, Hogan’s Alley, Ice Climber, Kung Fu, Mach Rider, Pinball, Stack-Up, Tennis, Wild Gunman a Wrecking Crew. Po vydání se dostavil úspěch i v US, takže zbývalo uvést konzoli i v Evropě, kde nakonec vyšla v roce 1986.

Zajímavostí bylo, že Nintendo zavedlo licencování vývojářů třetích stran pro výrobu her. Všechny kazety s hrami se navíc vyráběly přímo v Nintendu, takže byl přehled, jaké hry vznikají a mohla se hlídat i jejich kvalita. Rovněž byl ve smlouvě dodatek, že herní studio mohlo vydat maximálně 5 her za rok. To se menším společnostem moc nelíbilo, takže našli cestu, jak licenci obejít. Několik nelicencovaných her poté skutečně vyšlo v Evropě a US. I přes tuto menší taškařici se konzole NES stala hodně populární a do dnes ji vlastní zhruba 62 milionů hráčů.

 
8

Monster Hunter Rise

8

Bravely Default 2

8

Outriders

8

Oddworld: Soulstorm

10

It Takes Two