SEGA MEGADRIVE

OBRÁZKY Z HER

 
 

POPIS KONZOLE

SEGA Mega Drive je 16 bitová herní konzole, která patří do čtvrté generace. Zajímavostí je, že v USA nesla konzole název SEGA Genesis, zatímco v Evropě SEGA Mega Drive, kde byla dostupná od roku 1990. USA název souvisel s neschopností americké SEGY zajistit si práva na název. Jinak byl Mega Drive už pátou konzolí od společnosti SEGA, přičemž navázal na úspěch konzole Sega Master System, se kterou byl zpětně kompatibilní. Hlavní konkurencí pro tuto konzoli byla firma Nintendo se svým SNESem. V Evropě SEGA nepustila Nintendo do přečíslení a dost dlouho byl souboj vyrovnaný. To v USA a Japonsku Sega Genesis/ Mega Drive propadl a Nintendo ho snadno převálcovalo. Přesto zůstává Mega Drive nejúspěšnější konzolí od SEGY, přičemž i z vydaných her jsou dnes velké klasiky, které vycházejí na Xbox Live Arcade nebo Playstationu Network.

Mega Drive využíval CPU 16/32-bitový systém Motorola 68000. Maximální adresovaná paměť je 16 megabytů z ROM ($00000000-00400000), do RAM($00FF0000-00FFFFFF). Model 68000 pracoval při frekvenci 7,61 MHz v konzolách PAL, 7,67 MHz v konzolách NTSC.*20+ Mega Drive byl vybaven také procesorem Zilog Z80, který sloužil primárně jako zvukový ovladač, ale také zajišťoval zpětnou kompatibilitu s hrami konzole Master System. Mega Drive byl vybaven dedikovaným VDP (Video Display Processor) pro zobrazování grafiky na pozadí. Šlo o vylepšenou verzi, oproti VDP v konzoli Master System, která byla odvozena od TMS9918 značky Texas Instruments. Obraz mohl mít výstup až 256 pixelů (32 řádků) nebo 320 pixelů (40 řádků) napříč 224 sloupcům (odpovídá 28 řádkům) nebo 240 sloupcům (30 řádků) vertikálně. 240-řádkový režim byl používán při zobrazovací frekvenci 50 Hz.Mega Drive byl vybaven 2 KB bootvací paměti ROM „Trademark Security System“ – TMSS. Když konzole byla spuštěna, automaticky zkontrolovala kód hry, který byl dán licencovaným vývojářům her. Nelicencované hry bez kódu byly odmítnuty. Pokud hra prošla kontrolou kódu, zobrazil se text „Produced by or under license from Sega Enterprises Ltd.“

Běžné gamepady dodávané spolu s konzolí obsahovaly trojici tlačítek - A, B, C pro ovládání hry. Pak tam bylo tlačítko START sloužící pro přerušení hry nebo spuštění hry po úvodních volbách a analogové tlačítko určené pro směrové ovládání. V roce 1993 SEGA vydala šesti tlačítkový ovladač, který nad trojicí A, B, C obsahoval další tři tlačítka – X, Y,Z, která našla využití především v bojových hrách jako Mortal Kombat. Ovladače byly drátové, ale SEGA později vydala i bezdrátovou variantu.

 

HRY

  • Sonic the Hedgehog
  • Earthworm Jim
  • Golden Axe
  • Prince of Persia
  • Cliffhanger
  • Dune: The Battle For Arrakis
  • Jurassic Park
  • Micro Machines
  • Lemmings
  • Worms
 
8

New Pokémon Snap

8

Outriders

8

MotoGP 21

9

Returnal

9

Mass Effect: Legendary Edition

9

Resident Evil Village